Aptronim Sahibinin Sayfası

2014/3/2 - 1 dakikada okunur - Yorumlar - Seyir Defteri

dsmarthalleri

Müşteri hizmetleriyle olabildiğince az zaman geçirmeye çalışırım, şu ana kadar iki tarafın da hayırlı sonuçlar alamadığını düşünüyorum. Ancak çok darda kalırsam dakikalarca telefonda müzik dinlemek ya da eposta yollayıp yanıt alamamak yoluna gidiyorum. Örneğin D-Smart ile en son 2013’ün Haziran ayında iletişim kurma gereği duymuşum. O günü bugün hatırladım, zira yeni yanıt verdiler.

Nasıl olmuştu? ADSL en lazım olduğu vakitte patladı, biraz bekledim, sonra arayayım dedim. Bayağı bir arayıp da ulaşamayınca (genel bir arıza olduğunda yanıt vermemeyi seçen her çağrı merkezine ulaşılamadığı gibi) sinirlenip bir çılgınlık anında web sitelerindeki erişim formundan mesaj yollamaya karar verdim. Internet bağlantısı o gün geri gelmedi. Yattık kalktık ve hayatımıza devam ettik.

Bugüne kadar. Bugün D-Smart 6 aylık bekleyişime son verdi ve bana yanıt verdi. Telefonla erişememem şikayetime karşılık “şikayetinizi telefonla iletiniz” diyerek.

Eminim ki bana yanıt veren eğer bir robot değilse işi başından aşkındır. Yanlış yapma hakkı da vardır. Ama benim de neşelenip gülümseme, mesajı gören diğerlerinin de neşelenip gülümseme hakkı var değil mi?

Buyrun:

{% img /images/blog/dsmart-mail-screenshot.png %}