Aptronim Sahibinin Sayfası

2012/12/15 - 1 dakikada okunur - Yorumlar - Kompütür

osxte nat ayarlari

Virtualbox ya da benzeri bir sanallaştırma ortamı kullanırken, bazen sanal bilgisayarlarınızın Internet erişimine ihtiyaç duyarsınız. Bunu genellikle “bridged networking” ayarını kullanarak sağlamak mümkün. Ama sanal bilgisayarlarınızın ayrı bir ağda durmasını istediğinizde Virtualbox Internet erişimi için size özel bir yardımda bulunmaz.

Virtualbox Linux’ta çalışıyorsa iptables ile “NAT” ve “routing”, en azından alıştığım için kolay. Ama OSX’in kullandığı pf’e biraz yabancı olduğumdan bunun karşılığını aramam gerekti. Bir daha arar da bulamazsam diye buraya not edeyim dedim.

OSX’te NAT Ayarları

Diyelim en0 ve en1, Internet erişimi olan ağ arabirimleriniz. O zaman /etc/pf.conf dosyasını açıp, nat-anchor "com.apple/*" yazan kısmın bir satır üstüne şunu ekliyoruz:

nat on { en0 en1 } from 192.168.56.0/24 to any -> { (en0) (en1) }

Sonra bu değişikliği etkinleştirmek için de şu komutu giriyoruz:

sudo pfctl -F all -f /etc/pf.conf

Paket filtresinin etkin olmasını sağlamak için de:

sudo pfctl -e

Bundan sonra virtualbox içindeki konuk bilgisayarlarda ağ geçidini ayrıca ayarlamak gerekli. Virtualbox’ın DHCP sunucusu henüz bir ağ geçidi ayarlamanıza imkan vermiyor.

OSx’te IP Forwarding

Tabii sistemde paket yönlendirmeyi açmazsak NAT’la varmaya çalıştığımız noktaya tam da varmış sayılmayız. Önce /etc/sysctl.conf dosyasına aşağıdaki satırı ekliyoruz, dosya yoksa oluşturuyoruz:

net.inet.ip.forwarding=1

Sonra da komut satırından aşağıdaki komutu veriyoruz ki bilgisayarı yeniden başlatmaya gerek kalmasın:

sudo sysctl -w net.inet.ip.forwarding=1