Aptronim Sahibinin Sayfası

2010/3/22 - 2 dakikada okunur - Yorumlar - Kompütür

yazi yazmak ve yazi duzenlemek

Öğrenciyken Word, Excel gibi programları pek bir hızlı öğrenmiş, bu iki program sayesinde harçlığımı bol bol çıkarmıştım. O zamanlar bu tür uygulamaları öğrenmenin bir tür sekreterlik olduğu düşünen insanlar (belki de haklıydılar) tezlerini, ödevlerini başkalarına (mesela bana) yazdırırlardı. Hatta memnun kalan bazı müşterilerimin ısrarla her ödevini ve son olarak da tezini bana yazdırdığını hatırlarım. Hayvan gibi Courier fontla çift aralıklı yazardım, buna rağmen daktiloya benzediği için olsa gerek, yaptığım işi takdir ederlerdi.Evdeki bir bilgisayarın en büyük faydalarından birini, babam Word’den aldığım çıktıları görünce farketmişti: Temiz görüntülü raporlar. O raporlarını yazmaya uğraşırken, ben de onun sorularına yanıt bulmaya çalışıyordum. Bu da metin düzenleme hakkında bana bayağı bir fikir verdi.Word, Excel gibi yazılımların o zamanki sürümleri bir diskete, bilemedin üç diskete sığar, her yere kurulabilirdi. Microsoft’un üniversitelere “kullanın da isterseniz bedava kullanın” dediği zamanlardan bahsediyorum.Uzun lafın kısası, lise son sınıftan başlayarak, iş hayatımın ilk bir kaç yılına kadar, metin düzenleme hakkında bayağı bir bilgim oldu. Amipro da kullandım, latex de. O yüzden aşağıdaki ukalalığı yaparken, umarım sınırımı aştığımı düşünmezsiniz.

BOŞLUK ve ENTER tuşları, metni düzenleyip güzel görünmesini sağlamak için değildir. BOŞLUK tuşu, kelimeler ve cümleler arasını belirler, ENTER tuşu da paragraf sonunu. Bu kadar. ENTER tuşuna basa basa bir sonraki sayfaya atılmış bir resim ya da BOŞLUK tuşlarıyla ortalanmış bir yazı, ilk değişiklikle birlikte yazınızı bir tehdit mektubuna çevirecektir. Yapmayın, etmeyin.

Başkası sizin yazdığınızı kendi yazdığınızla birleştirirken neler oluyor bir bilseniz…Peki ne yapmalı? Kullandığınız programa göre değişir. Mesela Word kullanıyorsanız, stillerle (biçem de diyorlar) oynayıp, paragraflar arası boşluğu belirtmek de dahil olmak üzere, sayısız taklalar atabilirsiniz. Gerçekten daha kolay. Valla.