Aptronim Sahibinin Sayfası

2009/11/8 - 2 dakikada okunur - Yorumlar - Kompütür

mac os x icin openvpn

Bir önceki yazıda, Ubuntu’da nasıl bir openvpn sunucusu kurduğum üzerine bir şeyler demiştim. Şimdi de sıra istemci ayarlarında.

İstemci sertifikalarını oluşturmak

Openvpn sunucusunun kurulu olduğu bilgisayarda, diyelim ki netice adında bir kullanıcının bağlanması için yapmamız gerekenler şöyle:cd /usr/share/doc/openvpn/examples/easy-rsa/2.0/./build-key neticecp keys/netice.* /etc/openvpncd /etc/openvpnchmod go= *build-key komutu yine ahiretlik sorular soracak, Netice arkadaşımızla çok samimi olduğumuz için anlamsız bilgiler girmemizde beis yoktur. Yanlız bağlanabilmesi için kendisinde netice.key, netice.crt ve ca.crt dosyalarının olması gereklidir. Bu dosyaların hepsi /etc/openvpn dizini altında bulunabilir ve flash disk marifetiyle kendisine iletilebilir.

Mac OS X istemcileri

Mekintoş için direkt openvpn kurulabilir, yapılandırma dosyalarıyla oynanarak bağlantı sağlanabilir. Ama bu türden bilgisayarların kullanıcıları nedense klavyeyi kül silkmekten başka bir iş için kullanmayı sevmediklerinden, grafik arabirim şarttır. Bu iş için ücretsiz yazılım olarak Tunnelblick, az paralı yazılım olarak da Viscosity kullanılmaktadır genelde. Ben önce Tunnelblick’i kurdum, sonra ilk verdiği hatada kendisini fütursuzca satarak Viscosity’ye geçtim. Aşağıda Viscosity ayarlarını bulacaksınız. Tunnelblick’i de fakirler anlatsın (Nıhahaha türünden bir kahkaha atacaktım ama daha parasını ödemediğimden her an Tunnelblick anlatır duruma düşebilirim). Neyse:Viscosity’yi alıp kurduktan sonra (kurmasını anlattırmayın şimdi, indiriyorsun, tıklıyorsun, onu oraya bunu buraya taşıyorsun falan) çalıştırdığımızda sağ üst köşede şöyle bir şey çıkıyor:

Hah, ona tıklayıp menüden “Preferences” seçeneğini seçin:

Şimdi sol alt köşedeki “+” düğmesine tıklayıp “New Connection” seçeneğini seçiyoruz:

Burada “Bağlantı İsmi” yazan yere daha anlamlı bir isim girebiliriz. Sonra da adres olarak sunucunun adresini giriyoruz. Protokolü de “tcp” yapalım, sunucuda öyle ayarlamıştık zira. Sonra “Certificates” tabına tıklayalım:

Burada sunucudan almış olduğumuz sertifika dosyalarını seçiyoruz.Başka ayara gerek yok “Save” düğmesine tıklayalım ve kaydedelim. Artık bağlantımız hazırdır:

“Connect Bağlantı İsmi” seçeneğine tıkladıktan sonra, ikon bir süre bağlanıyor dercesine dönüp duracak, bağlanınca da sevinçle size bu durumu bildirecektir:

Geçmiş olsun ve kolay gelsin. İyi çalışmalar, saygılar.