Aptronim Sahibinin Sayfası

2008/3/12 - 2 dakikada okunur - Yorumlar - Kompütür

7 gicik bt isi

Şenol sağolsun askere gitmeden The 7 dirtiest jobs in IT diye bir sayfa gönderdi. Her zaman teknoloji harikalarıyla uğraşıldığı sanılan bu sektörün bilinen ama pek söylenmeyen yanlarından eğlenceli bir şekilde bahseden bir makale. Her zaman olduğu gibi, çevireyim derken çarpıtarak, bu işleri burada listeleyeyim dedim:

 1. Sistem arkeologu: Kimsenin hatırlamadığı işletim sistemleri için elemean aranıyor. Uzun süre sadece büyük harflerle yazmış olması ve 55 yaşından büyük olması tercih sebebidir.
 2. Yardım zombisi: Kendine güvensiz, birden fazla işi aynı anda yapacak elemanlar aranıyor.
 3. Reboot uzmanı: Şirketimizin sistemlerinin başında görevlendirilmek üzere uzmanlar aranıyor. Parmakların ctrl+alt+delete tuşlarına aynı anda basmaktan çarpılmış olması tercih sebebidir. Asabi adayların başvuruları dikkate alınmayacaktır.
 4. Bölümler arası barış elçisi: Şirketimizin her gün kavga eden bölümleri arasında iş yürütecek temcilcilere ihtiyaç vardır. Yakın dövüş, laf salatası yeteneği ve dalkavukluk alışkanlığı başvuru için zorunludur.
 5. Kurumsal casus: Yalan ve aldatma üzerine deneyimli, bilgisayar sistemlerine izinsiz giriş yapabilecek mühendisler aranmaktadır. Başvuranların kolaylıkla itfaiyeci ya da ilaçlama görevlisi kılığına girme yeteneği olmalıdır.
 6. Sistem taşıma uzmanı: Pozisyon, ikide birde oradan oraya taşınan sistemimizi verilecek en kısa zamanda en uzak şehre taşımayı gerektirmektedir. Başvuranlarda kablo döşeme, raf dizme, klavye başında saatlerce oturma gibisinden deneyimler aranmaktadır.
 7. Çamur sistem uzmanı: Toza, kanalizasyon kokusuna, polenlere, … alerjisi olmayan, sıkışık alanlarda uzun süreler çalışacak sistem uzmanlarına ihtiyaç vardır. Bunları duyunca, benim de ekleyesim geldi. İş aradığım dönemlerden kalma anılardan ilhamla:
 8. Kurumsal konsomatris: Şirketimizin hatırlı müşterilerinin yaşadıkları ufak tefek sorunları halletmek için işin gereklerinden çok daha fazla özelliği olan uzmanlara ihtiyaç vardır. Ülkenin her yerine girebilecek şekilde arazi taşıtı sürme becerisi ve ailesinden nefret etmek başvuranlarda aranan zorunlu özelliklerdir.
 9. Maaşlı ortak: Şirketimize hem program yazacak, hem yazdığı programa müşteri bulacak, satış ve teknik bakımın üstlenecek, prim beklentisi olmayan düşük maaşla eleman alınacaktır. Başvuranlarda aranan özellikler: Saflık, girişkenlik, iki günde gözünün açılması ihtimali olmaması.
 10. Sertifikalı cahil: Ortak proje yönettiğimiz kurumlarda görevlendirilmek üzere, birbiriyle ilgisiz en az beş konu üzerine ikişer sertifikası olan elemanlara ihtiyaç vardır. Sertifikalar sadece ortak kurumumuzun gözünü boyamak amacında olup, eğitimler sırasında uyumamış olmak şart değildir.
 11. Prizantıbıl satış temsilcisi: İthalatını yapmakta olduğumuz dandik laptopları kapı kapı gezip satabilecek güzellik ya da yakışıklılıkta satış elemanlarına ihtiyaç vardır. Prim erkek adayların kasları, kadın adayların saçları kadar dolgun olacaktır.
 12. Uluslararası köle: Şirketimizin Patagonya’daki şantiyesinde görevlendirilecek bilgisayar uzmanlarına ihtiyaç vardır. Maaş buraya göre iyi, Patagonya’ya göre kuş kadardır. Başvuranların yerel dili akıcı olarak konuşmaları, yerel direniş örgütleri tarafından kaçırıldıklarında hayatta kalmaları açısından elzemdir. Başvurular gizli tutulacak, akıbetleri daha sonra Youtube’da yayınlanacaktır. Atladığım bir pozisyon var mı?