Aptronim Sahibinin Sayfası

2007/12/6 - 1 dakikada okunur - Yorumlar - Kompütür

virtualbox ve host networking

Uzunca bir süredir uğraşıp da beceremediğim, Virtualbox üzerinde “host networking” çalıştırmayı, - yazan sağolsun- Host Networking on VirtualBox | LinuxWebLog.comadresindeki betik sayesinde hallettim. Ubuntu için şunları yaptım:

  1. sudo aptitude install bridge-utils uml-utilities komutuyla ihtiyaç duyduğumuz programları yüklüyoruz.

  2. Bu adresten aldığımız, bir kopyasını da buraya koyduğum betiği kaydediyoruz: modprobe tun tunctl -t tap0 -u {user} chmod 666 /dev/net/tunifconfig eth0 0.0.0.0 promisc ifconfig tap0 0.0.0.0 promisc brctl addbr br0 brctl addif br0 eth0 brctl addif br0 tap0 dhclient br0 Betiğin içindeki {user} yerine, VirtualBox’ı çalıştırdığımız kullanıcıyı yazıyoruz.

  3. Bu betiği ~/bin/bridge.sh olarak kaydettim. Sonra da chmod a+rx ~/bin/bridge.sh komutuyla herkesin çalıştırabileceği hale getirdim. Arkasından /etc/rc.local dosyasının sonuna /home/{user}/bin/bridge.sh satırını ekledim. Böylece açılışta da aktif hale gelmesini sağladım. Bunun başka yolları da var tabii, bu benim yolum.

  4. Bu betiği çalıştırdıktan sonra, VirtualBox’ta Network için “Host Interface” seçip, “Interface Name” kısmına “tap0” giriyoruz.

Bundan sonra, misafir makina da ev sahibi makinayla aynı ağda çalışabiliyor.