Aptronim Sahibinin Sayfası

2007/8/16 - 2 dakikada okunur - Yorumlar - Seyir Defteri

batum

IMG_1225.JPG

Kısa süreliğine Batum’a gezmeye gittik. Burnumuzun dibinde, hem yabancı hem de tanıdık bir yer Batum. Ecnebi memleket gezmek isteyenler için biçilmiş kaftan: Farklı, yakın, gitmesi ve kalması ucuz (ama her an değişebilir). 70’lerin, 80’lerin İzmir, Antalya gibi sayfiye şehirlerinin havası var bir yandan, bir yandan da yıkılıp da yeniden yapılan bir şehir. Hani derler ya “minare yıkılmış ama mihrap yerinde” diye, öyle bir şey. İhtişamlı binalarla dolu şehir, ama çoğu yıkık dökük.

IMG_1113.JPG

Gezilecek yerler olarak botanik parkını, akvaryumunu ve tabii şehrin içini listelemiştik başta. Yenecek şeyler olarak kafamızda pek bir şey yoktu ama Gürcü mutfağı sağolsun, unlu mamüller başta olmak üzere bayağı bir seçenek sundu, başta haçapuri olmak üzere.Batum’un plajı yaklaşık 4.5 kilometre uzunluğunda. Çoğunlukla çakıl ve deniz de tipik Karadeniz tadında. Ama yine de keyifli olsa gerek, oteller çoğunlukla Ermeni, Azeri, Gürcü, Ukraynalı ve Rus turistlerle doluydu. Arada şart olarak bir Japon ve birkaç Amerikan turist de görmedik değil. Parantez içinde, saflık yapıp en kalabalık mevsimde gittiğimizi ve ne otel ne pansiyon bulabildiğimizden bir evin odasını kiraladığımızı belirteyim.

IMG_1243.JPG

Botanik Parkı plajın şehir kısmı boyunca uzanıyor. Çeşit çeşit ağaçlar, çevre düzenlemesi ve eğlencelik yerleri, burayı Batum insanlarının bol bol zaman geçirdiği bir yer haline getirmiş. Çekirdek çitleyerek dolaşanları gördükçe, çekirdek fenomeniyle büyümüş biri olarak gülümsemem geliyordu, sanki gerçekten de bir Ege kasabasındaymış gibi hissediyordum. Parkın alanlarında balon, çekirdek, abur cubur satandan, bisiklet kiralayana kadar her çeşit seyyar satıcı mevcuttu.

IMG_1135.JPG

Adı geçen şehir akvaryumuysa tam anlamıyla bir hayal kırıklığı. Çok küçük olması bir yana, bakımsızlığıyla da bizim mahalle arası pet shop dükkanlarına benziyordu. Ortada büyük bir havuz varmış eskiden, belki de ilginç balıklar oradaydı. Ama şu an sadece inşaat malzemesi var havuzun içinde. Eskiden biraz daha bakımlı olduğunu ancak belki bahçesindeki mozaikten anlayabilir insan. Tabii girişi 1 lari (yaklaşık 0.75 YTL) olan bir akvaryumunda bakımına kaynak bulmak pek zor olsa gerek.Ucuz ve ilginç bir tatil için tavsiye ederim. Tek bir şeye dikkat edin sadece: Kadınlı erkekli gidin ki sizi Türkiye’den hovardalığa gelmiş biri yerine koyup her adım başı madama ihtiyacınız var mı diye sorup durmasınlar.Batum’da çektiğim diğer fotoğraflar için buraya da göz atabilirsiniz. Özellikle yakın çekim aldığım çiçeğin ismini bilen varsa da bana söylese ne mutlu olurum.