Aptronim Sahibinin Sayfası

2007/1/27 - 4 dakikada okunur - Yorumlar - Kompütür

airties maceralari

Bir vakit önce Airties RT-211 almıştım. Arabirimindeki bazı tasarım hataları ve küçük bir multicast (zeroconf için gerekmişti) sorunu dışında, gayet memnun olduğumdan, usb wireless almaya karar verdiğimde de Airties seçeyim dedim. Ideefixe’nin buradaki sayfasında geçen ürün içeriklerindeki “Linux (pardus) ile USB portundan kullanım için Kurulum Bilgileri” lafına kanıp, Vatan Bilgisayar‘dan WUS-300 aldım.“Kanmak” anahtar kelimesinden anlaşılacağı üzere, Linux’ta falan çalışmadı. Anladığım kadarıyla, Ideefixe’deki paket, ürün ilk piyasaya çıktığında hazırlanmış bir paketti. Hayal gücüm, paket hazırlanırken, şirketteki bir mühendisin “_nasılsa wus-200 modeli ndiswrapper kullanarak es kaza çalıştı, bu da çalışır yahu_” dediğini düşündürdü. Gerçekçi bir hayal, bir akşamımı ndiswrapper ya da acx modülü ile çalıştırmaya çalıştıktan sonra Airties’ın destek hattını aradım ve Linux’la çalışmadığı bilgisini aldım. Bari dedim, chipset’ini falan söyleyin de kurcalayayım. Bir takım eksik bilgilerden sonra (gecenin bir vakti aradım, normal) sorularımın yanıtı için info at airties.com’a mesaj yazmamı önerdi. Bir özenle yazdım:

Merhaba,Bu adresi teknik destek telefonunuzdan aldim, mesaj yollamami onerdiler. Bugun bir Airtes wus300 satin aldim. Amacim linux ile kullanmak. Hercihazin linux destekli olmadigini bildigimden almadan once google’dakisa bir arama yaptim. Asagidaki adreste RT-211 ile birlikte verilenwus300 icin Pardus kurulum dokumaninin verildigini okudum: http://www.ideefixe.com/Bilgisayar/tanim.asp?sid=N2F85P6GC004MU4OH3BF Zaten RT-211’im var ve memnunum, o yuzden Linux ile calisacaginidusundum. CD ile gelen Windows XP suruculerini ndiswrapper ile kurmayacalistim fakat hatali surucu olduguyla ilgili mesajlar aldim.Sitenizden son surucu dosyasini indirip kurdum, bu sefer ‘ndiswrapper-l’ ‘driver present, hardware present’ dedi fakat

modprobe ndiswrapper

FATAL: Error inserting ndiswrapper (/lib/modules/2.6.17-10-generic/kernel/drivers/net/ndiswrapper/ndiswrapper.ko): Invalid argument

hatasini aldim. Teknik destek hattinizdaki arkadas wus200 icin olan suruculerin calisabilecegini soyledi. Onlari da denedim, yine surucu ve donanim bulundu fakat modprobe’dan ayni hatayi aldim. Bu arada sistem mesajlarinda da:

[17179750.320000] ndiswrapper version 1.22 loaded (preempt=no,smp=yes) [17179750.324000] ndiswrapper (wrapper_init:129): loadndiswrapper failed (32512); check system log for messages from ‘loadndisdriver’ [17179750.328000] ndiswrapper (wrapper_init:136): ndiswrapper: initialization failed

mesajlari vardi. (Sistem loglarinda bunun disinda mesaj yoktu)

Bunun uzerine alternatif suruculer aramaya basladim. Anladigim kadariyla, kullanilan chipset TI-115. Bunun icin de ayrica surucu bulamadim (TI 100 vs icin var ama bu yok).

Iki sorum olacak:

 1. Kullanilan chipset TI115 midir? Baska bir chipset olabilir mi?

 2. Teknik destek hattinizdan henuz TI115 suruculerinin linux versiyonu cikmadigi bilgisini aldim. Beklememi onerir misiniz, yoksa urunu geri verip baska bir urunle degistirmeye calisayim mi?

 3. Kurulum icin verebileceginiz baska ipuclari var midir? Test kullaniciniz olmaktan baslayarak, her turlu oneriye acigim :)

Umarim yanitlamaniza yetecek kadar bilgi verebilmisimdir, zira kurulumun benim acimdan biraz acelesi var. Bunlarin disinda herhangi bir bilgiye ihtiyaciniz olursa lutfen haber ediniz.

Son olarak, bir onerim var: Ustte verdigim link eger yanlis bilgilendirici ise duzelttirmek isteyebilirsiniz. En azindan Ideefixe’den alanlari (ve benim gibi onu referans alanlari) hatali bilgilendirmekte.

Saygilar,

Ne güzel de?il mi? Uğraşıp o kadar, yazmışım. Yanıt bile gelmedi. Airties’?n ülke ortalamasında bir şirket olduğunu düşünüyordum önceden, neyse ki artık vasat bir Türk firması olduğuna kanaat getirdim (Bu arada vakitlice belge yollayan telefonda konuştuğumuz Caner Gencer’e teşekkürr ediyor, yanıt yazmayan diğer Airties personelineyse bir şey demiyorum).

Neyse ki Vatan Bilgisayar açıklamamı önemsedi ve ürünü geri aldı. Her ne kadar satış elemanından Linux desteği beklemesem de, bir miktar Linux ile ilgili yardım etmeye çalıştılar. Şöyle ki:

 • Merhaba, bu kartı iade etmek istiyorum, Linux ile çalışmıyor, oysa çalıştığı üzerine bilgi almıştım.

 • Çalışıyor diyorlardı, bir saniye ben arkadaşıma bir sorayım.

(Eleman gider, o sıra Can Bican boş boş raflara bakarak zaman geçirir)

… (Bir süre sonra döner, elinde bir kağıt vard?r ve üzerinde Pardoux yazmaktadır.)

 • Ben arkadaşa sordum, Linux’la çalışan kart istiyorsanız bu markayı alacaksınız. Ama bu ürün bizde yok.

 • (Pardoux diye bir marka olmadığını ve bu markanın ne kadar da çok Pardus’a benzediğini düşünerek) Bunun bir kart markası olduğuna emin misiniz?

 • Evet, evet.

 • Nereden bulabilirim?

 • Bu konuda bir bilgim yok, bakmanız gerekli.

 • Tamam, teşekkür ederim.

Pardoux ne yahu, demeye gerek yok. Elemanlar kulaktan kulağa oynarken, Pardus’u Pardoux yapıp, bir de üstüne işletim sistemini kart yapmışlar. Eğlendirici ama pek de faydalı değil tabii…

Piyasada ondan ba?ka Linux uyumlu kart olmad???ndan, Mavi Bilgisayar‘dan bir WUS-200 aldım ve biraz uğraşarak ndiswrapper ile çalıştırmayı başardım.

Kıssadan hisseler: Türk firmalarından birinin ürünü Linux’ta çalışıyor deniyorsa, iki kere düşüneceksin, bu bir. Pardoux diye bir kart olduğunu iddia eden olursa koşarak kaçacaksın, bu iki. USB wireless denen şeyi almadan önce bayağı bir araştırma yapacaksın, bu da üç…